Продавница

Brit Grain-free Veterinary Diet Dog Renal – Брит Ветеринарна диета Ренал за куче 2кг.

1,050.00мкд


Brit Grain-free Veterinary Diet Renal – Брит Ветеринарна диета Ренал 2кг.

RENAL

Комплетна диетална храна за кучиња – поддршка на бубрежната функција во случај на хронична бубрежна инсуфициенција

ИНДИКАЦИИ
• Хронична бубрежна инсуфициенција

КОНТРАИНДИКАЦИИ
• Кученца
• Бремени и доилки кучиња
• ЈАЈЦА, ГРАШОК И ХЕЉДА

НАЧИН НА УПОТРЕБА:
Хронична бубрежна инсуфициенција:
Поголемиот дел од CRI кучињата страдаат од неспособност или анорексија поради ефектот на уремичните токсини врз гастроинтестиналната мукоза. Протеинскиот катаболизам за време на неспособност го зголемува производството на уремични токсини и ја влошува состојбата. Неопходно е да се задржи внесот на храна и постепено да се премине од претходната диета на Брит ВД Ренал Дог. Влажната храна дури ја подобрува вкусноста и прифаќањето на новата диета.

СОСТАВ:
жолт грашок (44%), пилешки масти (12%), леќа, јајца (10%), пулпа од јаболко, хидролизиран протеин од лосос (7%), масло од лосос (2%), хидролизиран пилешки црн дроб (2%), минерали, лушпи од јајца (извор на калциум), калиум цитрат (0,8%), лушпи од псилиум и семиња (0,5%), сушени алги (0,5%, Ascophyllum nodosum), хитосан (0,08%), екстракт од квасец (извор на манан- олигосахариди, 0,025%), β-глукани (0,022%), фрукто-олигосахариди (0,02%), јука од мојаве (0,02%), морско растение (0,015%).

ЕНЕРГИЈА ШТО СЕ МЕТАБОЛИЗИРА:
3.890 kcal/kg

АНАЛИТИЧКИ СОСТОЈКИ:
сурови протеини 14,0 %, содржина на маснотии 17,0 %, сурови влакна 2,8 %, суров пепел 4,5 %, влага 10 %, омега-3 0,6 %, омега-6 2,3 %, калциум 0,6 %, фосфор 0,25 %, натриум магнезиум 0,07 %, калиум 0,45 %, аргинин 0,42 %, таурин 0,32 %

НУТРИТИВНИ АДИТИВИ НА 1 КГ:
витамин А (3a672a) 21.000 IU, витамин D3 (E671) 1.000 IU, витамин Е (3a700) 1.000 mg, витамин Ц (3a312) 500 mg холин хлорид (3a890) 2.200 mg 28 (28 mg), биотин (28 mg), биотин (21). ) 10,5 mg, витамин Б2 13,5 mg, ниацинамид (3a315) 90 mg, калциум-D-пантотенат (3a841) 25 mg, витамин Б6 (3a831) 6,5 mg, фолна киселина (3a316) 2,2 mg зи хелат, витамин Б512 на амино киселини хидрат (3b606) 140 mg, железен хелат на амино киселини хидрат (E1) 60 mg, манган хелат ако амино киселини хидрат (E5) 72 mg, калиум јодид (3b201) 3,9 mg, пехар хелат на амино киселина (E4 ) 5 mg, органска форма на селен произведен од Saccaromyces cerevisiae CNCM I-3060 (селенизиран квасец инактивиран) (3b8.10) 0,2 mg, таурин (3a370) 2200 mg, L-картинин (3a910) 330 (33c3, аргинин). .) 3 200 mg. Стабилизатори на цревната флора на 1 кг: Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 (4b1707) 1×109 CFU

Содржи антиоксиданси одобрени од ЕУ: токоферол екстракти од растително масло (1b306), аскорбил палмитат (1b304) и екстракт од рузмарин.

Земја на потекло ЕУ
Шифра: 100170949

Увозник за Македонија:
Пријатели-миленици
Никола Тесла 42 Битола

Категории: , , , . Брендови:
0
    0
    Корпа
    Вашата корпа е празна.Врати се во продавница