Продавница

Brit Grain-free Veterinary Diet Dog Joint & Mobility – Брит Ветеринарна диета Џоинт и Мобилити за куче 2кг.

1,050.00мкд


Brit Grain-free Veterinary Diet JOINT & MOBILITY – Брит Ветеринарна диета Џоинт и Мобилити 2кг.

JOINT & MOBILITY

Комплетна диетална храна за кучиња – поддршка на метаболизмот на зглобовите во случај на остеоартритис

ИНДИКАЦИИ
• Болести на зглобовите и ‘рскавицата
• Генетска предиспозиција за болести на зглобовите
• ХАРИНГА, ЛОСОС, ГРАШОК И ХЕЉДА

НАЧИН НА УПОТРЕБА:
ПОЧЕТЕН ПЕРИОД НА ХРАНЕЊЕ:
Користете Brit VD Joint & Mobility Dog првично во период до 6 месеци. Максимален ефект на Brit VD Joint & Mobility Dog може да се очекува во текот на првите 2 месеци. Во случај на акутен остеоартритис или проблем со подвижноста, консултирајте се со вашиот ветеринар, употребете дополнителни лекови за управување со болка и воспаление за време на почетниот период на хранење. Консултирајте се со вашиот ветеринар во секое време за секој дополнителен третман и последователен преглед.

ДОЛГОРОЧНО ХРАНЕЊЕ:
Одржувањето оптимална тежина и активност кај кучињата со дегенеративно заболување на зглобовите (DJD) е од суштинско значење за долгорочна активност. Редовните проверки на телесната тежина се неопходни за ефикасно управување со DJD.

СОСТАВ:
дехидрирана харинга (28%), жолт грашок (24%), хидролизиран протеин од лосос (10%), леќата, пулпа од јаболко, ленено семе (6%), пилешка маст (5%), колаген (3%, хидролизиран тип I) , масло од лосос (3%), хидролизиран пилешки црн дроб (2%), минерали, сушени алги (0,5%, Ascophyllum nodosum), сушени алги (0,4%, Schizochytrium limacinum), хидролизирани лушпи од ракови (извор на глукозамин сулфат 0,15%) , хидролизирана ‘рскавица (извор на хондроитин сулфат, 0,12%), метил сулфонил метан (0,02%), екстракт од квасец (извор на манан-олигосахариди, 0,02%), β-глукани (0,02%), мембрана на лушпа од јајце (0,015%) , морско растение (0,015%), фрукто-олигосахариди (0,013%), Boswellia serrata (0,013 mg/kg), Mojave yucca (0,012%), екстракт од школки со зелени усни (Perna canaliculus, 0,01%).

ЕНЕРГИЈА ШТО СЕ МЕТАБОЛИЗИРА:
3.720 kcal/kg

АНАЛИТИЧКИ СОСТОЈКИ:
сурови протеини 29,0 %, содржина на маснотии 13,0 %, сурови влакна 2,5 %, суров пепел 6,0 %, влага 10 %, омега-3 3,3 %, омега-6 1,9 %, EPA (20:5 n-3) 0,40 %, DHA ( 22:6 n-3) 0,55 %, калциум 0,8 %, фосфор 0,6 %, натриум 0,6 %, магнезиум 0,08 %, витамин Е 500 mg/kg

НУТРИТИВНИ АДИТИВИ НА 1 КГ:
витамин А (3a672a) 22.000 IU, витамин D3 (E671) 1.800 IU, витамин Е (3a700) 500 mg, витамин Ц (3a312) 500 mg, холин хлорид (3a890) 650 mg, биотин (3a18 mg) (3a88) 3а821) 6,5 мг, витамин Б2 8,4 мг, ниацинамид (3а315) 38 мг, калциум-Д-пантотенат (3а841) 19 мг, витамин Б6 (3а831) 6,5 мг, фолна киселина 3а316) 0,9 мг зихелат, 5 мг. на амино киселини хидрат (3b606) 120 mg, железен хелат на амино киселини хидрат (E1) 90 mg, манган хелат ако амино киселини хидрат (E5) 45 mg, калиум јодид (3b201) 0,8 mg, пехар хелат на амино киселина (E4 ) 20 mg, органска форма на селен произведен од Saccaromyces cerevisiae CNCM I-3060 (селенизиран квасец инактивиран) (3b8.10) 0.2 mg, L-карнитин (3a910) 500 mg. Стабилизатори на цревната флора на 1 кг: Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 (4b1707) 1×109 CFU

Содржи антиоксиданси одобрени од ЕУ: токоферол екстракти од растително масло (1b306), аскорбил палмитат (1b304) и екстракт од рузмарин.

Земја на потекло ЕУ
Шифра: 100170953

Увозник за Македонија:
Пријатели-миленици
Никола Тесла 42 Битола

Категории: , , , . Брендови:
0
    0
    Корпа
    Вашата корпа е празна.Врати се во продавница