Продавница

Fortan -Cafortan (2000 таблети)

4,900.00мкд


Минерално – витамински и аминокиселински додаток кој содржи: 13 Витамини, 4 Минерали, 8 Олигоелементи, 10 Есенцијални амино киселини.

Кафортанот е биолошки концентриран минерално – витамински и аминокиселински додаток во форма на таблети за кучиња. Не содржи натриум и има мал износ на маснотии кои се од зеленчукова природа (лецитин).

Тој е адаптиран специјално за психологијата на кучето. Кучињата лесно и со задоволство го прифаќаат. Погоден е за сите возрасти на кучиња: кученца, јуниори , возрасни и сениори.

Кафортанот е исклучително препорачлив и за одредени категории на кучиња како што се: скотни, кучки во лактација (доилки), работни кучиња, кучиња за време на обука- дресура, стари кучиња, болни и рековалесцентни, кај кои; дозите се зголемуваат за два пати од стандардните.

Состав: Сурови протеини 40,0%, сурови масти 4,3%, сурови влакна 6,9%, суров пепел 20,7%, калциум 4,49%, фосфор 2,2%, калиум 2% и магнезиум 1%.

Еден килограм Кафортан таблети содржат: витамин А 200.000 ИЕ,Б1 200 мг., Б2 200 мг., Б6 100 мг. Б12 1000 мг., вит. Ц 1000 мг.;Д3 10.000 ИЕ, вит. Е (алфа токоферол ацетат ) 1000 мг.,вит. К3 50 мг., биотин-витамин Х 6000 мг., холин 3000 мг.,фолна киселина 40 мг., ниацин 1200 мг.,калциум-Д-пантотенат 500 мг.,како и олигоелементи: кобалт, јод, железо, бакар, манган, молибден, цинк и селен кои се наоѓаат во трагови.

Калциумот и фосфорот се наоѓаат во однос 2:1 кој е всушност правилниот однос за нормална апсорпција и искористување.

Кафортанот како супервитален додаток, покрај минералите, витамините и олигоелементите го прават и есенцијалните аминокиселини, кои неможат да се синтетизираат во организмот туку задолжително се внесуваат преку храна.

Кафортанот не смее да се вари со храна или да се додава во врела храна бидејќи на тој начин се оштетуваат биолошки активните супстанци.

Дозирање: Генерално дневната доза е 3 таблети на 5 кг телесна тежина.

– Мали кучиња до 5 кг. – 3 таблети дневно

– Средни кучиња до 10 кг.- 6 таблети дневно

– Големи кучиња до 20 кг.- 12 таблети дневно

– Кучиња над 20 кг. – 3 таблети на 5 кг.

Дневната доза најдобро е да се дава поделена на 2-3 пати во текот на денот (наутро, на пладне и вечер).

Преголема доза не е штетна!

Земја на потекло : Германија

0
    0
    Корпа
    Вашата корпа е празна.Врати се во продавница